{{ctrl.notification}}

با پنج فرودگاه پر رفت و آمد کشور آشنا شوید.

اولین مکانی که پس از رسیدن به مقصد در آن قدم می‌گذاریم، فرودگاه آن شهر است. فرودگاه‌ها بسته به موقعیت جغرافیایی که دارند ممکن است به مرکز شهر دور یا نزدیک باشند. در برخی از شهرها، به خصوص در مقاصد خارجی، دو یا چند فرودگاه احداث شده‌اند که می‌بایست در هنگام خرید بلیط هواپیما، به فرودگاهی که پرواز در آن می‌نشیند هم توجه کنید. برای مثال بلیط هواپیما دبی را می‌توانید هم به مقصد فرودگاه بین‌المللی دبی و هم به مقصد فرودگاه آل‌مکتوم این شهر، بسته به فاصله فرودگاه تا محل اقامت خود، رزرو کنید.

در این مطلب با پنج فرودگاه پرتردد کشور آشنا خواهیم شد؛ با مجله گردشگری راکوفلای همراه ما باشید.

پر رفت و آمدترین فرودگاه های ایران

صنعت هوانوردی صد ساله ایران، در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. تا پنجاه یا شصت سال پیش استفاده از هواپیما در گردشگری آن‌چنان مرسوم نبود و بیشتر به منظور کاربردهای نظامی و جنگی از آن استفاده میشد. در آن سال‌ها تنها تعدادی از شهرهای بزرگ مثل تهران، مشهد و اهواز فرودگاه داشتند؛ اما امروزه تقریباً اکثر شهرهای بزرگ و بسیاری از شهرهای کوچک، برای خودشان فرودگاهی با امکانات رفاهی متنوع در اختیار دارند. پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های ایران عبارت‌اند از:

 

1.فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران (کد یاتا: THR) با حدود 133000 نشست و برخاست هواپیما، تعداد 16400000 مسافر، در سال 2021 جابجا کرده است و تا این لحظه پر رفت و آمدترین فرودگاه کشور است. در ابتدا هم پروازهای داخلی و هم پرواهای خارجی در فرودگاه مهرآباد انجام می‌گرفت؛ اما بعدها با احداث فرودگاه امام خمینی (ره) پروازهای خارجی به این فرودگاه منتقل شد و فرودگاه مهرآباد با پروازهای داخلی به فعالیت خود ادامه داد.

فرودگاه بین المللی مهرآباد

2.فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد مشهد

دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد مشهد (کد یاتا: MHD) است که با 70000 نشست و برخاست هواپیما، حدود 10000000 مسافر را تا به حال جابجا کرده است. این فرودگاه در جنوب شرقی شهر مشهد واقع شده و دارای دو باند موازی است که ظرفیت پذیرش تمامی هواپیماها تا رده بوئینگ 747 را دارد و پروازهای شرکت‌های هواپیمایی معتبر از جمله هواپیمایی ایران‌ایر، ایران‌ایر تور، آسمان، کیش‌ایر، ماهان، معراج، آتا، تابان و ... در آن انجام می‌شود.

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد

3. فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تهران

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) (کد یاتا: IKA) با حدود 53000 نشست و برخاست، تعداد 7800000 مسافر، رتبه سوم را در پرترددترین فرودگاه‌های کشور به دست آورده است. فرودگاه امام خمینی در آزادراه تهران-قم قرار گرفته است و پروازهای بین‌المللی از تهران به بیش از 30 کشور جهان به صورت هفتگی در آن انجام می‌شود. پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی همچون ایران‌ایر، آسمان، ماهان، معراج، قشم، تابان، زاگرس، آتا، کاسپین و ... در آن انجام می‌شود.

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

4. فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز

چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد کشور فرودگاه شهر شیراز (کد یاتا: SYZ) است که حدود 2300000 مسافر را با 31000 نشست و برخاست جابجا کرده است. فرودگاه شیراز از لحاظ تجهیزات ناوبری و الکترونیک، دومین فرودگاه مجهز کشور بعد از فرودگاه امام‌خمینی (ره) است که پروازهای داخلی به اکثر شهرهای ایران و پروازهای خارجی به خصوص به مقصد کشورهای حوزه خلیج فارس در آن انجام می‌شود.

فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، چهارمین فرودگاه پر رفت و آمد ایران

5. فرودگاه بین‌المللی کیش

در فرودگاه بین‌المللی کیش (کد یاتا: KIH) در سال جاری حدود 24000 هواپیما رفت و آمد داشته‌اند و تعداد 2800000 نفر مسافر به خود دیده است. این فرودگاه به خصوص در ایام نوروز به واسطه سفرهای نوروزی یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی کیش دارای چهار ترمینال است و پروازهای هفتگی داخلی و خارجی بسیاری در آن انجام می‌شود. پروازهای بین‌المللی فرودگاه کیش در دو ترمینال انجام می‌شود که ترمینال شماره 1 برای پروازهای بین‌المللی خروجی و ترمینال شماره 2 برای پروازهای بین‌المللی ورودی استفاده می‌شود.

 

ایرلاین‌های داخلی و خارجی معتبر زیادی در فرودگاه کیش فعالیت دارند، که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: هواپیمایی اترک، هواپیمایی آتا، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی ایران‌ایر، آسمان، عراق، کیش‌ایر، کارون (نفت)، معراج، ماهان، تابان، زاگرس، قشم و پرتقاضاترین مسیرهای داخلی این فرودگاه نیز به پروازهای تهران به کیش، شیراز به کیش، مشهد به کیش، اصفهان به کیش، بندرعباس به کیش و ... اختصاص دارد. دبی و مسقط نیز مهم‌ترین مقاصد خارجی فرودگاه کیش هستند.

فرودگاه بین المللی کیش پنجمین فرودگاه پر رفت و آمد کشور

تا به این جا با پنج فرودگاه پر رفت و آمد و شلوغ ایران آشنا شدیم. در رده‌های بعدی شلوغ‌ترین و پرترددترین فرودگاه‌های ایران، فرودگاه بین‌المللی اصفهان با 22700 نشست و برخاست و 2670000 نفر مسافر، فرودگاه اهواز با 23000 نشست و برخاست و 2600000 مسافر، فرودگاه تبریز با 14000 نشست و برخاست و 1800000 هزار نفر مسافر، فرودگاه کرمانشاه با 10200 نشست و برخاست و 1120000 هزار مسافر و در نهایت فرودگاه آبادان با 6800 نشست و برخاست و 650000 مسافر، قرار می‌گیرند.

date_range سه شنبه 31 فروردین 1400 remove_red_eye 1709 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0