{{ctrl.notification}}

قوانین بار مجاز رایگان در ایرلاین‌های داخلی

گاهی هنگام بستن چمدان دچار تردید می‌شوید که نکند وزن بارهای شما بیشتر از مقدار مجاز پذیرش هواپیما باشد و این‌گونه می‌شود که از آوردن برخی اقلام صرف نظر کرده و یا بدون توجه به میزان بار مجاز در پرواز موردنظر، راهی فرودگاه شده و در آن جا ملزم به پرداخت هزینه جریمه اضافه بار خواهید شد؛ معطلی به خاطر بار اضافه شاید آخرین چیزی باشد که قبل از پرواز به آن نیاز دارید!

 

حال این سوال پیش میاد که قوانین اضافه بار چیست و آیا هر ایرلاین قوانین مخصوص به خود را در این زمینه دارد؟ چه کسی این قوانین را وضع می‌کند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها با راکوفلای همراه باشید.

قوانین بار مجاز دستی در پروازهای ایرلاین های داخلی

قوانین گمرکی بار مسافر در سفرهای هوایی

طبق قوانین انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی یاتا (IATA)، هر مسافر می‌تواند علاوه بر باری که در هنگام دریافت کارت پرواز به کانتر ایرلاین تحویل می‌دهد، یک بار دستی نیز با خود به داخل کابین هواپیما ببرد. معمولا میزان بار مجاز رایگان به ازای هر مسافر در پروازهای داخلی 20 کیلوگرم و در پروازهای خارجی 30 کیلوگرم می‌باشد. و چنانچه مسافر قصد حمل بار بیش‌از میزان تعیین‌شده را داشته باشد، به ازای هر کیلوگرم اضافه بار ملزم به پرداخت هزینه طبق قوانین اضافه بار ایرلاین و متناسب با مسیر پروازی است.

هزینه میزان بار مجاز رایگان و هزینه‌ی اضافه بار از ایرلاینی به ایرلاین دیگر و یا در کلاس‌های پروازی مختلف یک ایرلاین متفاوت می‌باشد و قبل از سفر می‌بایست شرایط و مقررات دقیق هر کدام را مطالعه کنید.

بسته‌بندی بارهای اضافه نیز می‌بایست در بسته‌های 25 کیلوگرمی انجام شود و در صورتی که وزن بسته‌بندی بیش از 25 کیلوگرم باشد، امکان پذیرش بار وجود ندارد.

وزن مجاز بار دستی در پروازهای داخلی و خارجی چقدر است

 قوانین بار دستی مسافر برای حمل در کابین هواپیما

همانطور که می‌دانید، هر مسافر می‌تواند باری را به‌ عنوان بار دستی، با خود به داخل کابین هواپیما بیاورد. ابعاد این ساک دستی می‌بایست به اندازه‌ای باشد که به راحتی در محفظه بالای سر مسافران جا گیرد. طول، عرض و ارتفاع این ساک می‌بایست به‌ترتیب از 56، 45 و 25 سانتی‌متر تجاوز نکند و وزن آن نیز حداکثر پنج تا هفت کیلوگرم باشد. بار دستی را به هیچ وجه نباید در زیر صندلی جلو پا قرار داد چراکه در هنگام خروج اضطراری این کار به شدت خطرآفرین می‌باشد.

بار دستی مجاز در پروازهای داخلی

ورود کدام اقلام به داخل هواپیما ممنوع است؟

به‌طورکلی ورود هر گونه اشیائی که ایمنی و سلامت مسافرین و هواپیما را تهدید کنند به داخل کابین ممنوع بوده و اشیائی مانند اشیای نوک تیز و برنده، چاقو، قمه و شمشیر، تفنگ شکاری، سلاح‌های سرد و گرم و همچنین کبریت و فندک، لوازم آتش‌بازی، مایعات قابل اشتعال، مواد منفجره، مواد اکسیدکننده و اکسید شونده مثل پاک‌کننده‌ها و سفیدکننده‌ها و سموم، مواد رادیواکتیو و مواد عفونی، در داخل هواپیما و یا در قسمت بار هواپیما ممنوع می‌باشد.

 

ورود کدام اشیا به داخل کابین هواپیما مجاز است؟

برخی از لوازم مجاز برای ورود به داخل کابین عبارت‌اند از لوازم الکترونیک نظیر تلفن همراه، تبلت، دوربین، لپ‌تاپ، داروهای مسافرین با مجوز پزشکی، لوازم آرایشی و بهداشتی، عینک آفتابی یا طبی، کیف پول، پول نقد، کارت‌های شناسایی و مدارک ضروری مانند پاسپورت، غذا و لوازم بهداشتی مورد نیاز کودک و ...

 

قوانین گمرکی بار مسافر در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایر

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی هواپیمایی ایران‌ ایر بسته به کلاس پروازی متفاوت است.

بار مجاز رایگان در کلاس O، M و Q برای مسافرین بزرگسال و کودک 20 کیلوگرم است.

در کلاس نرخی V این میزان به 25 کیلوگرم برای مسافر بزرگسال و کودک می‌رسد.

کلاس نرخی C امکان حمل 30 کیلوگرم بار رایگان را به مسافرین بزرگسال و کودک می‌دهد.

در کلاس J هواپیمایی ایران‌ایر هر بزرگسال و کودک می‌تواند تا 35 کیلوگرم بار رایگان داشته باشد.

در هیچ کدام از کلاس‌های نرخی هواپیمایی ایران‌ایر به مسافرین نوزاد کمتر از دو سال (INF) بار رایگان تعلق نمی‌گیرد.

در پروازهای خارجی هواپیمایی ایران‌ایر امکان حمل 30 کیلوگرم بار رایگان در کلاس نرخی L، N، M، Q و V وجود دارد. این مقدار در کلاس‌های Y و I به 40 کیلوگرم و در کلاس C به 45 کیلوگرم و در کلاس نرخی J به 50 کیلوگرم می‌رسد.

میزان بار دستی مجاز برای ورود به کابین هواپیما در پروازهای ایران‌ایر 5 کیلوگرم در کلاس اکونومی و 7 کیلوگرم در هما کلاس است. ابعاد این ساک دستی می‌بایست بهنحوی باشد که در محفظه مخصوص بالای سر مسافرین به راحتی جای گیرد. بار رایگان همراه برای نوزادان زیر دو سال با نرخ بلیط 10 درصد نرخ تمام بها یک بسته‌ی 10 کیلوگرمی به همراه یک کالسکه تاشو است.

بار مجاز در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایر

قوانین گمرکی بار مجاز در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران‌ایر تور

در کلاس نرخ معمولی پروازهای داخلی ایران‌ایر تور میزان بار مجاز رایگان مسافر 20 کیلوگرم و در کلاس نرخی معمولی پروازهای خارجی این ایرلاین 30 کیلوگرم می‌باشد. برای کودکان زیر دو سال در هر دو مسیر داخلی و خارجی میزان بار مجاز 10 کیلوگرم به علاوه یک کالسکه تاشو است. در صورت حمله باری با وزن بیش‌از میزان مجاز رایگان هزینه حمل هر کیلو اضافه‌بار برابر با یک درصد نرخ بلیط تمام بهای یکسره درجه عادی در همان مسیر پروازی از مسافر دریافت می‌گردد.

 

قوانین گمرکی بار مجاز در پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان

بار مجاز رایگان در پروازهای داخلی و خارجی ایرلاین ماهان، حداکثر 30 کیلوگرم می‌باشد و وزن بار دستی مسافر جهت ورود به کابین در کلاس عادی 5 کیلوگرم و در کلاس بیزینس 7 کیلوگرم می‌باشد.

 

قوانین گمرک بار مجاز در پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان

وزن بار دستی در پروازهای این شرکت حداکثر 5 کیلوگرم می‌باشد. ابعاد این کیف دستی نباید از طول 56 سانتی‌متر و عرض 45 سانتی‌متر و ارتفاع 25 سانتی‌متر تجاوز کند. مسافرین این شرکت می‌توانند با پرداخت هزینه و خریداری صندلی اضافه و تا 75 کیلوگرم بار را با خود به داخل کابین حمل کنند مشروط بر اینکه بسته‌بندی آن به‌گونه‌ای نباشد که از پشتی صندلی بزرگ‌تر باشد.

 

قوانین و هزینه حمل حیوانات زنده در سفرهای هوایی

حمل حیوانات و موجودات زنده مشمول پرداخت اضافه بار عادی است و به عنوان بار رایگان مسافر پذیرش نمی‌شود؛ حتی اگر مسافر هیچ بار دیگری به جز آن حیوان نداشته باشد. این قانون شامل سگ راهنمای مسافران نابینا و ناشنوا نمی‌شود و این حیوانات مشمول پرداخت اضافه بار نمی‌باشند. هزینه حمل حیوانات در پروازهای هوایی برابر با وزن حیوان زنده به علاوه‌ی قفسی است که حیوان در آن حمل می‌شود. حمل حیوانات و پرندگان زنده مشروط به ارائه مدارک معتبر مثل کارت بهداشت، کارت واکسیناسیون و دیگر مدارک مورد نیاز در کشور مقصد و پروازهای خارجی بوده و می‌بایست در انبار بارگیری شوند. حمله این موجودات در کابین مسافربری ممنوع می‌باشد.

قوانین حمل موجود زنده در پروازهای داخلی و خارجی

در هنگام تحویل بار به کانتر پذیرش ایرلاین یک برچسب حاوی مشخصات شما روی چمدان چسبانده می‌شود که به منزله‌ی هویت آن است؛ بنابراین تا پایان سفر از جداسازی آن خودداری کنید.

در صورت همراه داشتن اشیاء و اسناد با ارزش و گران‌قیمت، بهتر است آن‌ها را در ساک دستی خود به داخل کابین آورده و از تحویل آن‌ها به قسمت بار خودداری کنید.

date_range چهارشنبه 04 فروردین 1400 remove_red_eye 754 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0