{{ctrl.notification}}
هر آنچه درباره فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه باید بدانید.

فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه یکی از فرودگاه‌های مهم و برتر در دنیاست که قطب اصلی پروازهای شرکت هواپیمایی قطر ایرویز محسوب می‌شود. فرودگاه حمد با وجود این‌که فرودگاهی تازه تأسیس به شمار می‌رود، اما در طول مدت کوتاه فعالیتش حدود دویست میلیون مسافر را جابه‌جا کرده است و از این نظر یکی از پررفت و آمدترین فرودگاه‌های دنیاست که به عنوان پلی میان پروازهای ترانزیت از غرب به شرق دنیا و بالعکس تلقی می‌شود. قبل از تاسیس این فرودگاه تمامی پروازهای قطر ایرویز و دیگر ایرلاین‌های معتبر دنیا در فرودگاه بین‌المللی دوحه انجام می‌شد.

در ادامه سری به این فرودگاه محبوب و مجلل می‌زنیم و امکانات و ویژگی‌های آن را بررسی می‌کنیم؛ با راکوفلای همراه ما باشید.

اطلاعات فرودگاه حمد دوحه

 

اطلاعات فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه | Hamad International Airport

کد یاتا: DOH (کد فرودگاه حمد از فرودگاه قبلی دوحه یعنی فرودگاه بین‌المللی دوحه به فرودگاه حمد رسیده است.)
کد ایکائو: OTHH
موقعیت: چهار کیلومتری جنوب دوحه
وب سایت: dohahamadairport.com

اطلاعات پروازهای فرودگاه بین المللی حمد دوحه قطر

ساختمان فرودگاه حمد دوحه

فرودگاه بین‌المللی حمد تنها یک ترمینال دارد که به پنج سالن تقسیم می‌شود و در آینده نزدیک سالن ششم آن نیز افتتاح خواهد شد.

سالن‌های فرودگاه حمد به شرح زیر می‌باشد:

سالن A و B با ده گیت پرواز که دو گیت آن به پروازهای ایرباس ای 380 تعلق دارند. سالن C با سیزده گیت پرواز که دو گیت آن به پروازهای ای 380 اختصاص یافته است. سالن‌های D و E که در حال حاضر دارای چهار گیت در طبقه همکف و چهار گیت در طبقه اول فرودگاه بین‌المللی حمد هستند و درحال توسعه می‌باشند.

ترمینال دوم این فرودگاه قرار است تا سال 2022 به مناسبت جام‌جهانی فوتبال که در دوحه برگزار خواهد شد افتتاح شود.

ساختمان فرودگاه بین المللی حمد در دوحه قطر

امکانات فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه

تبدیل ارز

چندین دستگاه خودپرداز در سالن ورودی فرودگاه برای تبدیل ارز وجود دارد. همچنین شرکت تراولکس، کلیه خدمات تبدیل ارز را برای مسافران در فرودگاه انجام می‌دهد. توجه داشته باشید برای استفاده از سرویس حمل و نقل عمومی و یا گرفتن تاکسی، به ریال قطری به صورت نقدی احتیاج خواهید داشت.

 

حمل و نقل فرودگاه

گزینه‌های بسیاری برای رسیدن به هتل محل اقامت از فرودگاه وجود دارد که معمولاً آسان‌ترین آن‌ها سرویس رفت و برگشت فرودگاهی است که جزئی از خدمات اکثر هتل‌ها است. بنابراین در هنگام رزرو هتل در دوحه این مورد را حتما بررسی کنید.

 

تاکسی

ایستگاه تاکسی در خارج ساختمان ترمینال فرودگاه حمل قرار دارد و در اختیار مسافرین است. کرایه تاکسی‌های کاروا (Karwa) معمولاً بر اساس کیلومترشمار محاسبه گشته و هزینه آن‌ها 25 ریال قطری و پس از آن 1.20 و 1.80 ریال قطری به ازای هر کیلومتر مسیر اضافه است؛ با یک تخمین تقریبی هزینه تاکسی از فرودگاه به هتل تقریباً 40 ریال قطری خواهد بود. از همراه داشتن ارز محلی قبل از سوار شدن به تاکسی اطمینان حاصل کنید.

 

کرایه لیموزین

اگر ترجیح می‌دهید یک راننده شخصی با خودروی لوکس شما را به محل اقامت‌تان ببرد، می‌توانید در نرم‌افزار کاروا یک لیموزین کرایه کنید. سرویس اوبر نیز در دوحه در دسترس است و شما را از هر نقطه شهر به نقطه مدنظر خواهد رساند.

 

کرایه اتومبیل در دوحه

حمل و نقل عمومی

شش دستگاه اتوبوس عمومی که از فرودگاه حرکت کرده و مسیرهای متعددی در شهر دوحه و اطراف آن را پوشش می‌دهند، در دسترس مسافران هستند. برای یافتن بهترین مسیر می‌توانید از نقشه دوحه کمک بگیرید.

برای استفاده از حمل و نقل عمومی در دوحه لازم است بسته به مدت زمان اقامت و تعداد دفعات استفاده، کارت هوشمند کاروا را از بین کارت‌های مختلف و متنوع آن انتخاب کرده و تهیه کنید.

حمل و نقل عمومی دوحه

متروی دوحه

خط قرمز متروی دوحه نیز فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه را به مرکز شهر متصل خواهد کرد که هم‌اکنون فعال نیست و قرار است در آینده‌ای نه چندان دور افتتاح شود.

 

کرایه اتومبیل

اگر برای کرایه اتومبیل در دوحه برنامه‌ریزی کرده‌اید، شرکت اجاره خودرو در مرکز حمل و نقل فرودگاه در بیرون سالن پروازهای ورودی مستقر هستند و این خدمات را به مسافران ارائه می‌دهند.

 

سرویس المها

المها سرویس استقبال مسافرین در فرودگاه حمد است که می‌توانید به صورت آنلاین آن را رزرو کنید و تمامی کارهایی که لازم است در فرودگاه انجام دهید، از جمله مراحل کنترل پاسپورت، دریافت کارت پرواز و گذراندن مراحل امنیتی و حمل چمدان را به نماینده شرکت المها بسپارید. در حالی‌که در سالن اختصاصی به استراحت می‌پردازید و یا از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های آن بصورت رایگان استفاده می‌کنید.

سرویس المها فرودگاه حمد دوحه

خورد و خوراک

در فرودگاه بین‌المللی حمد دوحه حدود بیست فروشگاه غذایی، کافی‌شاپ و رستوران وجود دارد که از غذاهای عربی گرفته تا فست فودهای آمریکایی و غذاهای بین‌المللی، ایتالیایی، دریایی و ... متنوع در آن سرو می‌شود. اکثر این رستوران‌ها به صورت 24 ساعته باز هستند و مشکلی از لحاظ خورد و خوراک در این فرودگاه نخواهید داشت.

 

خرید در فرودگاه دوحه

اگر قصد خرید سوغات، لباس‌های محلی، صنایع دستی سنتی، عروسک‌های شتر کرکی، لوازم تزئینی، روسری، شیرینی‌های محلی و ... را دارید، به فروشگاه‌های بدون مالیات که در قسمت‌های مختلف فرودگاه قرار دارند، مراجعه کنید.

خرید در فرودگاه حمد دوحه

دسترسی به اینترنت و ایستگاه‌های مخصوص شارژ لوازم الکترونیکی

در تمام نقاط فرودگاه بین‌المللی حمد، اینترنت وای‌فای رایگان در دسترس مسافران است که برای استفاده از آن می‌بایست به شبکه Free internet by HIA متصل شوید و همچنین پریزهای برق در محل‌های متعددی از جمله زیر صندلی‌های سالن‌ها و فودکورت‌ها تعبیه شده است که می‌توانید برای شارژ لوازم الکترونیکی خود از آن‌ها استفاده کنید.

 

هتل فرودگاهی Oryx

اگر بین دو پرواز ترانزیت خود، به ناچار می‌بایست مدتی را در فرودگاه بین‌المللی حمد در انتظار بمانید، می‌توانید هتل اوریکس را برای استراحت حتی بصورت چند ساعته رزرو کنید و از خدمات آن استفاده نمایید.

هتل فرودگاهی اوریکس در فرودگاه حمد دوحه قطر

سایر امکانات فرودگاه بین المللی حمد دوحه

از دیگر امکانات فرودگاه بین‌المللی حمد، می‌توان به زمین بازی کودکان، داروخانه، مرکز خدمات درمانی، سالن بدن‌سازی، سالن استراحت، نمازخانه، خدمات اسپا و ماساژ و یا دوش و حمام اشاره کرد.

date_range چهارشنبه 25 فروردین 1400 remove_red_eye 2046 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0